مخزن

مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار مخارنی استوانه ای یا کروی می باشند که توانایی نگهداری مایعات و گازها با فرایند شیمیایی و بارگذاری های مختلف (فشار داخلی، فشار خارجی، خلا) را دارا می باشند. شرکت صنایع فلزی کوشا برای طراحی و ساخت این نوع از مخازن بنا بر درخواست کارفرما از استانداردهای مختلفی همچون ASME Section VIII، PD 5500 استفاده می کند.

مخازن اتمسفریک

مخازن اتمسفریک، مخازن ذخیره ای می باشند که به دو نوع عمودی (Vertical) و افقی (Horizontal) طبقه بندی می شوند و بسته به فشار داخلی مورد نظر از دو استاندارد API 650 و API 620 استفاده می شود.

فشار داخلی 0 تا 18 Kpa استاندارد API 650
فشار داخلی 18 تا 25 Kpa استاندارد API 620

راکتور

راکتورها تجهیزات ثابتی می باشند که شرایط و محیط لازم جهت انجام واکنش های شیمیایی را بوجود می آورند و با توجه به عملکرد آنها به دو دسته کلی: راکتورهای پیوسته (Continues Reactor) و ناپیوسته (Batch Reactor) تقسیم می شوند.

برج های تقطیر

برج های پر شده

برج های پر شده (Packed Tower)، داخل این برج ها از قطعاتی با اشکال گوناگون به نام پکینگ (Packing) پر می شود و برای ایجاد تماس بین فازهای گاز-مایع و مایع-مایع استفاده می گردد.

برج های سینی دار

هدف اصلی از ساخت برج های تقطیر افزایش سطح تماس دو فاز مایع و گاز در صنعت می باشد. بنابر شرایط عملیاتی فرایند، می توان از دو نوع: برج های سینی دار (Tray Towers) و یا برج های پرشده (Packed Tower) استفاده نمود.برج های سینی دار، به برج هایی اطلاق می شود که داخل آن به فواصل معینی صفحه های فلزی سوراخداری به نام سینی قرار داده شده است. سینی ها را می توان به سه دسته کلی نقسیم کرد:

سینی های دریچه ای (Valve Tray)
سینی های غربالی (Sieve Tray)
سینی های فنجانی (Bubble Cap Tray)

تجهیزات حرارتی

انواع مبدل

مبدل با متریال خاص

شرکت اهورا کوشا بسته به نوع طراحی حرارتی و مکانیکی تجهیزات و همچنین نیاز مشتری قادر به ساخت انواع مبدل های حرارتی با متریال خاص از جمله تیتانیوم، مونل و سایر آلیاژهای خاص می باشد.

مبدل پوسته و لوله

مبدل پوسته و لوله (Shell & Tube Heat Exchanger)، معروفترین نوع مبدل های حرارتی می باشد که بطور وسیعی در فرایندهای انتقال حرارت مورد استفاده قرار می گیرد، در این نوع مبدل، یکی از سیال ها از درون تیوب و سیال دیگر از درون پوسته (روی تیوب ها) عبور می کند.

مبدل صفحه ای

مبدل حرارتی صفحه ای، این مبدل حرارتی با استفاده از تعداد زیادی صفحات فلزی نازک، موجب تبادل حرارت بالا بین سیال گرم و سرد می‌شود. اساس عملکرد این نوع مبدل به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد و گرم وارد مبدل می‌شوند، سیالات وارد شده به صورت یکی در میان بین صفحات فلزی جریان می‌یابند و با یکدیگر تبادل گرما می‌کنند.

شرکت اهورا کوشا با در دست داشتن امکانات مورد نیاز قادر به ساخت این نوع از مبدل های حرارتی می باشد که در میان پروژه های انجام شده می توان به ساخت 4 عدد مبدل حرارتی صفحه ای با ابعاد 500×2500 میلی متر و به ضخامت 2 میلی متر (هر صفحه)، با متریال استنلس استیل اشاره کرد که در واحد اکسترکشن (تبادل حرارت بین روغن و مسلا) کارخانجات روغن نباتی مورد استفاده قرار گرفته است.

Capture

فایر هیتر و بویلر

هیترها و بویلرها به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات و ماشین آلات گرمایشی بوده که در صنایع مختلف از جمله نفت گاز پتروشیمی، بیمارستانی، غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرد. منبع حرارتی آن ها در صنایع، بسته به توان مورد نیاز در فرایند می تواند احتراق یک نوع سوخت مانند نفت، گاز طبیعی و یا المنت های حرارتی باشد.

شرکت اهورا کوشا ساخت انواع پیش گرمکن ها در صنعت نفت و گاز، بویلرهای 5 و 10 تنی با فشار 11 و 12 بار برای کارخانجات روغنکشی قزاقستان و تاجیکستان و همچنین بویلرهای گازی 150، 300 و 500 کیلویی جهت تامین بخار دستگاه های امحا زباله بیمارستانی را در سابقه کاری خود دارد و اخیرا ساخت دو عدد بویلر برقی برای تجهیزات بیمارستانی را آغاز نموده است.

Boiler1

کولر هوایی

کولرهای هوایی تجهیزات انتقال حرارت صنعتی می باشند که بطور کل در مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرند که امکان استفاده از منابع آبی بعنوان سیستم های خنک کننده بنا بر دلایل مختلفی از جمله صرفه اقتصادی یا فرایندی موجود نباشد.

بانک کولرهای هوایی شامل فین تیوب باندل، فن رینگ، فن های محوری همراه با یونیت درایوهای مناسب و استراکچر محافظت کننده می باشد. شرکت اهورا کوشا بر حسب درخواست کارفرما قادر به ساخت کولرهای هوایی با ظرفیت های مختلف می باشد.

پروژه های EPC

تهیه کالا و احداث تسهیلات سرچاهی و خط لوله جریانی چاه

پروژه EPC مذکور شامل خرید، تهیه متریال و اجرای خط لوله کشی گاز به طول 28 کیلومتر در میدان گازی دهلران به کارفرمایی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران می باشد.

لوله های پروژه مذکور با سایز 8 اینچ از کشور چین (شرکت های مورد تایید کارفرما) خریداری شده و به همراه سایر ملزومات مانند شیرهای سرچاهی و لوازم ابزار دقیق تحویل کارفرما گردید تا پس از تایید در محل سایت مورد استفاده قرار گیرد.

راه اندازی تاسیسات ورودی دریافت گازهای همراه (طرح آماک)

پروژه مذکور تحت عنوان عملیات تامین و نصب تجهیزات و راه اندازی پروژه تاسیسات ورودی دریافت گازهای همراه (طرح آماک) مجتمع پتروشیمی رازی می باشد که از سال 1385 آغاز و به مدت 21 ماه به طول انجامید. این قرارداد شامل خرید مصالح، عملیات ساختمانی، تجهیز کارگاه، پی ریزی، تامین کلیه تجهیزات ابزار دقیق، کنترل ولو، DCS، ساخت تجهیزات ثابت مکانیکی، تامین و اجرای 6000 اینچ پایپینگ رو زمینی و اتصال به زمین، ارائه خودرو به نمایندگان کارفرما و دستگاه نظارت، برچیدن کارگاه و نصب و راه اندازی بوده است.

ساخت سکوی متحرک حفاری گاز (پونی بیس)

شرکت اهورا کوشا برای اولین بار در ایران در سال های 1387 و 1389 پروژه EPC سکوی متحرک دکل های حفاری چاه های گاز را برای شرکت ملی نفت ایران (شرکت مهندسی و توسعه نفت، طرح حفاری کیش و شرکت نفت فلات قاره ایران، چاه های کلاستر غربی در جزیره خارگ) با استفاده از نیروی انسانی متخصص و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری آغاز کرده و به ترتیب در سال های 1388 و 1390 ساخت و نصب سه دستگاه پونی بیس را به پایان رساند.

سکوهای متحرک سکوهای حفاری هستند که قابلیت حرکت و جابجایی دارند این سکوها تا محل مورد نظر حرکت کرده و پس از توقف، عملیات حفاری را در میدان های نفتی یا گازی با چاه های موازی، بدون نیاز به مونتاژ و دمونتاژ مکرر دکل فراهم کرده و ضمن افزایش سرعت، هزینه های عملیاتی و پشتیبانی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

ماشین الات سفارشی صنعت نفت و گاز 

تیوب باندل پولر

شرکت اهورا کوشا با بهره گیری از نیروهای متخصص و مجرب توانسته خود را بعنوان یکی از شرکت های پیشرو در ساخت تجهیزات و قطعات صنایع مختلف مطرح نماید.

این شرکت در راستای خودکفایی صنعت کشور گام های موثری برداشته است که مهمترین آن طراحی و ساخت تیوب باندل پولر با ظرفیت های مختلف (بنا بر درخواست کارفرما) بوده است.

این دستگاه جهت سرویس مبدل های از نوع Shell & Tube به منظور خارج کردن تیوب باندل و همچنین جازدن آن به کار می رود. شرکت اهورا کوشا توانایی تولید انواع دستگاه تیوب باندل پولر در ظرفیتهای مختلف از جمله (100 ,80 ,65 ,45 ,25 تن) را دارا می باشد.

قطعات تجهیزات دوار

شرکت اهوزا کوشا در راستای بومی سازی نیاز صنعت کشور به تولید داخل، اقدام به طراحی و ساخت قطعات صنایع مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشیمی و … با پشتوانه دانش فنی نیروهای شرکت و تجهیزات پیش رفته از جمله دستگاه های تراش، فرز CNC ، سنگ فرز و … با بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی نموده است که از آن جمله می توان به قطعات کمپرسورها و توربین های گازی، پمپ های فرایندی، ابزارهای حفاری، انواع شیرهای ایمنی، شفت و … اشاره نمود.

حمایت از تجهیزات ساخت داخل علاوه بر رونق صنایع، اشتغالزایی و رشد توسعه افتصادی کشور موجب تامین به موقع نیازهای صنعت و پیشرفت سریع پروژه ها می گردد که سود و صرفه قابل توجهی به همراه دارد.